produkty, recenzje, specjaliści w swojej branży

LaCie FUEL – dodatkowe paliwo dla Twoich iSprzętów

LaCie FUEL

 

Zapewne każdy z nas, w dzisiejszych czasach, zastanawiał się nad tym co zrobić kiedy miejsce na naszym smartfonie lub tablecie zostanie zapełnione, a zazwyczaj dzieje się to wtedy, kiedy tego miejsca najbardziej potrzebujemy. Doskonale znane są nam wszystkim sytuacje z życia wzięte, kiedy to podczas wakacyjnego urlopu chcemy robić zdjęcia lub kręcić filmy a tu pojawia się komunikat, że nasz dysk w telefonie jest pełny a my akurat nie mamy komputera żeby zgrać zdjęcia i zwolnić miejsce na nowe.

Mam dla was ciekawe rozwiązanie. Firma LaCie stworzyła kompaktowy, bezprzewodowy dysk, na którym możemy gromadzić nasze zdjęcia, filmy i dokumenty. Urządzenie ma stosunkowo niewielkie rozmiary i niewielką wagę przez co jest idealnym rozwiązaniem mobilnym, a zapewne wiele osób te cechy będzie brało pod uwagę szukając dodatkowej przestrzeni dyskowej do swojego iPada czy iPhone’a. Obudowa dysku została wykonana z tworzywa sztucznego, które wygląda na dość solidne a cały design jest lekko industrialny. Na przedniej ściance znajduje się jeden przycisk, który służy do włączenia urządzenia oraz dwie diody sygnalizujące stan baterii i działanie sieci WiFi. Na drugiej ściance znajduje się złącze USB 3.0 służące do ładowania wbudowanego akumulatora. Złącz to można oczywiście wykorzystać również do podłączenia dysku do naszego komputera w klasyczny sposób.

LaCie FUEL

Podstawowego sposobu użytkowania dysku nie trzeba nikomu opisywać. Po prostu podłączamy go do komputera za pomocą kabla i korzystamy tak jak z każdego innego dysku przenośnego. Jeśli natomiast jesteśmy już w terenie i chcemy skorzystać z wbudowanego WiFi to wystarczy przytrzymać przycisk włączenia i gotowe. Kontrolka od sieci bezprzewodowej zabłyśnie na kolor niebieski i oznacza to, że możemy już podłączyć się do sieci stworzonej przez nasze urządzenie.

Jak to działa.

W celu obsługi dysku bez kabli musimy pobrać bezpłatną aplikację przeznaczoną do naszego dysku. Apka Seagate Media jest dostępna zarówno w App Store na urządzenia z systemami iOS jak również w Google Play dla osób korzystających ze sprzętów opartych o system Android. Co ciekawe aplikacja jest również dla użytkowników amazona.

Kiedy już pobierzemy aplikację i podepniemy nasz telefon bądź tablet do sieci dysku wystarczy uruchomić apkę i przejść przez krótki opis jak działa dysk. Dla mojego testu podłączyłem się trzema urządzeniami jednocześnie do FUEL. Z komputera na dysk zgrałem materiał wideo o wielkości ponad 500MB w około 9 minut, następnie pełny album muzyczny o wielkości ponad 150MB, co zajęło mi około 2 minuty. Kiedy już miałem moje materiały na dysku jednocześnie odpaliłem film na iPadzie, muzykę na iPhonie i pokaz slajdów na komputerze. Powiem szczerze, jestem mile zaskoczony sprawnością jaka zaprezentowało urządzenie. Film był odtwarzany płynnie, muzyka grała doskonale beż buforowania a i pokaz zdjęć na pełnym ekranie się nie zacinał. Tu duży plus dla FUEL.

Kolejna rzecz, wydaje mi się że najważniejsza, to możliwość kopiowania zdjęć i wideo z naszego tabletu lub telefonu na FUEL. Powiem tak – dziecinnie prosta sprawa.

Idąc po kolei za cyferkami z powyższych zrzutów ekranowych, trzeba (1) wybrać swoje urządzenie, z którego będziemy kopiować zdjęcia. Następnie wybieramy Album (2) źródłowy. Kolejny krok to kliknięcie w trzy kropeczki (3) w prawym górnym rogu ekranu, co pozwoli wywołać menu z dodatkowymi opcjami. Z otwartej karty wybieramy opcję „Edit” (4) a następnie, poprzez dotknięcie zdjęcia, zaznaczamy, które chcemy skopiować (5). Kolejna czynność to kliknięcie w strzałkę skierowaną ku dołowi jak na zrzucie (6) i wybranie opcji „Upload”. Zaznaczone przez nas zdjęcia zostaną skopiowane do pamięci dysku FUEL, postęp będzie wskazywany poprzez błękitną linię u dołu ekranu. Teraz już pozostaje nam tylko cofnąć się do pierwszego, głównego ekranu aplikacji Seagate Media i zaznaczyć nasz dysk aby wejść w jego zawartość, tak jak pokazane jest to na zrzucie (7). Aplikacja stworzyła katalog z nazwą naszego telefonu, z którego zgrywaliśmy zdjęcia, klikamy te ikonę i przechodzimy do zawartości folderu. W jego wnętrzu znajduje się album z taką samą nazwą jak na naszym telefonie czy tablecie (8), z kolei w środku tego albumu… tak, dokładnie to o czym myślicie, zdjęcia, które przed chwilą kopiowaliśmy (9).

Istotną rzeczą jest to, iż aplikacja Seagate Media posiada wbudowany odtwarzacz wideo jak również odtwarzacz muzyki i przeglądarkę zdjęć – czyli wszystko co nam jest potrzebne do obsługi FUEL to tylko jedna aplikacja – czyż nie jest to wygodne ?

Biorąc pod uwagę fakt, iż dysk wytwarza własną sieć WiFi kwestia bezpieczeństwa jest równie ważna. Oczywiście i to przewidział producent i w ustawieniach aplikacji mamy sekcję gdzie możemy dokonać stosownych zmian w zabezpieczeniu dysku czy na przykład ustawić tryb energooszczędny dla pracy naszego urządzenia. Dla indywidualistów również jest możliwość zmiany nazwy dla dysku.

Reasumując moje doświadczenia, po kilku dniach z FUEL, muszę przyznać, że zaskoczył mnie on bardzo pozytywnie. Niewielkie, lekkie pudełeczko skrywające w swoim wnętrzu 1TB przestrzeni dyskowej powinno zadowolić nawet tych bardziej wymagających użytkowników. Dodając do tego możliwość obsługi kilku urządzeń w jednym czasie, płynne odtwarzanie filmów, muzyki czy pokazów zdjęć, możliwość zabrania go ze sobą praktycznie wszędzie gdzie możemy go potrzebować czyni z niego idealnego kompana w podróży dla tych z was, którzy swoje telefony i tablety zapchali już po brzegi. Moja ocena dla FUEL to solidne 4+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *