produkty, recenzje, specjaliści w swojej branży

iOS 8 Wstępne informacje

Witajcie, dziś przedstawię kilka funkcji systemu iOS 8. Część zmian to zupełnie nowe funkcje a część zostało udoskonalone, abyśmy mogli odczuć jeszcze większy komfort użytkowania.

z16083036AA 

Zacznijmy od tego, że między iOS 7 a iOS 8 nie będzie takich drastycznych różnic, jak w przypadku iOS 6 i iOS 7, które miały zupełnie inny interfejs użytkownika. Sporo osób protestowało przeciwko nowemu wyglądowi, ale z czasem chyba każdy się przyzwyczaił (nie mieliśmy wyjścia 🙂 ).

homescreen-ios-6-ios-7

 

Urządzenia, które dostaną nowego iOS-a to wszystkie iPhone’y od 4S w górę i wszystkie iPady od iPad 2 w górę (w tym też iPad 3, o którym nie wspomniano na slajdzie podczas prezentacji). Pamiętajmy, że nie wszystkie urządzenie będę miały pełną funkcjonalność, o szczegółach dowiemy się jednak bliżej premiery.

 

Większa integracja pomiędzy urządzeniami Apple

 

Handoff

Funkcja ta daje nam możliwość pisania wiadomości SMS i nawiązywania rozmów telefonicznych przez MacBook czy iPad. Dla mnie jest to najbardziej przydatna funkcja, a w praktyce wygląda to w następujący sposób: jeśli przykładowo siedzimy przed komputerem w jednym pokoju, a w drugim ładuje nam się telefon, to, kiedy dostaniemy SMS, nie musimy nigdzie się ruszać, ponieważ możemy od razu go odczytać go w naszym Macu i odpisać przez wbudowany w OS X program wiadomości.

Zrzut ekranu 2014-06-10 o 14.40.49

 

Można będzie też wykonywać połączenia z Maca czy z iPada, lecz na tę chwilę opcja ta nie jest dostępna (lub nie jest ona dostępna dla iPhone’a 4S, którego posiadam).

macbook_air_ipad_iphone

 

Możliwość kończenia pracy na innym urządzeniu

 

Co daje nam to w praktyce? Otóż możemy na przykład zacząć pisać mail na Macbooku, po jakimś czasie przerwać i w dowolnym momencie kontynuować pracę na iPadzie czy iPhonie. Nie ma znaczenia, czy napisaliśmy kilka liter, jedno zdanie czy cały esej. Na start aplikacje, które będą to obsługiwać wedle zapewnień Apple to: Mail, pakiet iWork, mapy, wiadomości, przypomnienia, kalendarz i kontakty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by inne aplikacje też z tego korzystały, cały system otwarty jest dla developerów.

ios-8-os-x-handoff-numbers

 

Aplikacja Helth

 

Jest to kolejna spora nowość. Health pozwala na monitorowanie naszego zdrowia, aktywności fizycznej czy snu. Program działa z innymi apkami zewnętrznymi oraz posiada natywną obsługę dla urządzeń pomiarowych. Hipotetycznie wystarczy, że wejdziemy na wagę, a ta bezprzewodowo prześle informacje o naszej wadze do telefonu wprost do Health!

Aplikacja posiada specjalną zakładkę, która zawiera informacje na temat grupy krwi, alergii i innych. Jest to wspaniała informacja dla ratowników medycznych, istnieje jednak mały minus. Mianowicie albo musiałaby być połączona z jakąś bazą medyczną, co znów wymusza na sanitariuszach używanie urządzeń Apple, albo musiałaby wyświetlać informacje o osobie w jakikolwiek sposób na lockscreenie… Ale wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację, kiedy karetka przyjeżdża po osobę ranną w wypadku.  Ja jakoś nie potrafię wyobrazić, że pierwsze, co robią, to szukają telefonu ofiary i informacji, czy nie jest uczulony na lek. W tej samej aplikacji możemy też ustawić, czy chcemy być dawcami organów, co jest bardzo szlachetne, z małym ale: kto będzie szukać po telefonie, czy pan X zgodził się być dawcą?

Najlepiej by było, gdyby ta aplikacja faktycznie była połączona z jakąś bazą, aby w jak najszybszym czasie zidentyfikować ofiarę i sprawdzić o niej wpis.

health_screen_health

 

 

iBooks

 

Aplikacja iBooks wreszcie będzie dostępna po zainstalowaniu iOS 8, więc nie trzeba będzie jej dodatkowo ściągać z AppStore (Wooho!!). Nie wiadomo dlaczego do tej pory trzeba było ją osobno pobierać, ale w każdym razie od premiery iOS 8 fani e-booków będą mieli spore ułatwienie. Sporym plusem jest to, ze aplikacja sama będzie przełączać się na tryb nocny, aby zminimalizować wysiłek naszych oczu i zmniejszyć frustrację innych domowników podczas korzystania z aplikacji w nocy.

 

Extensibility, czyli aplikacja w aplikacji!

 

W nowym systemie developerzy dostaną świetne narzędzie w postaci możliwości dopuszczania innych aplikacji wewnątrz naszej (w najprostszych słowach). Z czym to się wiąże?

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy użytkownik chce edytować zdjęcie w jednym programie: nakłada masę korekt i poprawek, ale na przykład ta aplikacja nie obsługuje filtrów. Co do tej pory musiał zrobić użytkownik? Otóż zapisać zdjęcie, otworzyć w innym programie, dodać maskę, zapisać i ponownie wrócić do pierwotnego programu. Dzięki Extensibility nie będzie miał już takiego problemu. Po prostu wewnątrz aplikacji w której aktualnie jest otworzy element odpowiadający za filtry zupełnie innej aplikacji.

Developerzy zyskają niezwykłe możliwości rozbudowy swoich aplikacji!

 

Biznes

 

Apple postanowiło troszkę więcej zainwestować w biznesowy segment rynku. Od teraz będzie można zamówić prekonfigurowane urządzenie, które po rozpakowaniu przez pracownika praktycznie samo się konfiguruje. Co nam to daje? Otóż zaoszczędzimy czas potrzebny na konfiguracje urządzenia przez administratora, a pracownik otrzyma nierozpakowany nowiutki sprzęt. Co jeszcze? Na tę chwilę wiadomo, że każda aplikacja będzie miała możliwość zabezpieczenia dostępu przez hasło pin co uniknie nieautoryzowanego dostępu osób trzecich.

 

iCloud Drive!

 

Apple postanowiło również udostępnić użytkownikowi przestrzeń na własne pliki. Na iCloud Drive poza tym, że sami możemy tworzyć foldery, wgrywać nasze pliki, menedżerować wszystko wedle naszego widzimisię, to różne aplikacje mają możliwość zapisywania tam swoich danych.  Większość użytkowników i tak zapewne pomyśli sobie że to „applowski dropbox” (w końcu koniec tłumaczenia, co to iCloud i czemu działa tak, a nie inaczej, bardziej opornym na wiedzę znajomym :)). Jednak do magazynowania plików i tak polecam WD MyCloud .

Poza tym, że będziemy mieli dostęp do naszych danych z urządzeń z jabłkiem, będzie też można mieć dostęp do nich poprzez Windows.

 

Zrzut-ekranu-2014-06-03-o-07.14.44-670x388

 

Wiadomości, klawiatury zewnętrzne oraz dyktowanie

 

Aplikacja wiadomości też otrzyma większą funkcjonalność. Od teraz będzie można dzielić się lokalizacją na określony czas bądź na stałe (kolejne związki zostaną rozbite w US).

Ponadto będzie można wysłać wiadomość głosową (co ciekawe nawet w tej chwili, jeśli ktoś nie posiada Dev Prev iOS8, może odsłuchać taką wiadomość, gdyż urządzenie nagrywa po prostu plik .amr i wysyła go na inne urządzenie). Gdy dostaniemy wiadomość głosową, wystarczy przyłożyć telefon do ucha, aby ją odsłuchać, nawet przy zablokowanej klawiaturze. Co więcej, można w ten sposób nagrać nową wiadomość bez konieczności odblokowania telefonu.

hero_image

 

Klawiatury zewnętrzne to coś, co użytkownicy jabłkowych telefonów pragnęli od dość dawna.

Zacznijmy jednak od QuickType (dostępne w języku angielskim) – jest to podpowiadanie, jakie słowo chce pisać użytkownik. System jest na tyle inteligentny, że bierze pod uwagę również kontekst zdania. QuickType także uczy się naszego stylu pisania i jeśli na przykład często używamy słowa dlaczego zamiast czemu telefon będzie podpowiadał dlaczego. Kolejna fajna rzecz w tym systemie to umiejętność interpretacji przez system czyjegoś zapytania. Przykładowo jeśli ktoś wyśle nam SMS z zapytaniem, czy będziemy dziś na imprezie, telefon w podpowiedziach pokaże opcje: tak / nie / nie wiem.

 

iOS-8-QuickType-Mail-001

 

Będzie też możliwość podmiany klawiatury systemowej na stworzoną przez developerów. W jakim celu? Otóż dla większej funkcjonalności. Przykładowo jeśli potrzebujemy symbolu jakiejś funkcji, który często używamy, to być może jakiś developer wypuści klawiaturę, która będzie miała możliwość podmiany symboli. Domyślnie takie klawiatury w aplikacjach będą wyłączone, ale będzie można je aktywować. W dokumentacji dla developerów znaleźć można wymogi Apple, które trzeba spełnić, by stworzyć nową klawiaturę, a są to między innymi:

– sprawdzanie pisowni

– wsparcie dla blokady Caps Lock

– dyktowanie

– stworzenie własnego layoutu oraz funkcji na podstawie typu zastosowanej klawiatury

– autokorekta i podpowiedzi

– automatyczne wstawianie dużych liter na początku zdania

– automatyczne wstawianie kropki po dwukrotnym naciśnięciu spacji

– grafika klawiszy

–  wielostopniowe wprowadzanie dla języków korzystających ze znaków rysowanych

Czyli jeśli tego nie będzie, nie będzie też klawiatury ;).

 

 

Safari 

 

Przeglądarka internetowa Safari otrzyma kilka fajnych funkcji w iOS 8, między innymi będzie można wysłać zapytanie do serwera, by ten wyświetlił nam stronę pełną, a nie wersję mobilną, dla urządzeń przenośnych. Kolejna świetna rzecz to dodanie nowej wyszukiwarki DuckDuckGo. Nowa wyszukiwarka jest bardzo fajną alternatywą dla Google, Bing czy Yahoo z uwagi na to, że nie śledzi naszych poczynań oraz wyszukiwań. Jest ona zupełnie niezależna od wymienionych powyżej gigantów. Następna interesująca rzecz to możliwość skanowania karty kredytowej na potrzeby sklepów internetowych. Teraz zamiast wpisywać numer karty będzie można zrobić jej zdjęcie, a Safari samo wypełni odpowiednie pola. Jest to alternatywa dla przechowywania danych o karcie w Keychain.

 

 

 

Spotlight, Multitasking i zarządzanie energią oraz Find my iPhone

 

Kilka pomniejszych zmian otrzymały wyżej wymienione funkcje.

 • Spotlight otrzymał możliwość przeszukiwania zasobów iBooks czy AppStore  bez włączania tychże aplikacji. Będzie też możliwość wyszukiwania filmów w YouTube czy punktów POI. Spotlight wybierze nam również film i kino na podstawie położenia.
 • Multitasking nie otrzyma zbyt wielu zmian. Apple postanowiło wykorzystać przestrzeń nad aplikacjami i znajdziemy tam teraz najczęściej wybierane kontakty.

 

iOS-8-Multitasking-hero-1000x714

 

 • Od teraz będzie można również sprawdzić które aplikacje najbardziej pochłaniają nam energię i w razie potrzeby będziemy mogli je wyłączyć bądź nawet się ich pozbyć.
 • Find My iPhone także zyska na funkcjonalności. Jeśli zgubimy urządzenie i zacznie kończyć się bateria, telefon/iPad zrobi screen ostatniej lokalizacji, w której dano urządzenie się znajduje, i wyśle go do serwerów Apple, a tam informacja będzie przechowywana 24h. Być może pomoże to w znalezieniu naszego zagubionego jabłuszka.

 

 

Mail

 

Mail otrzyma kilka zmian. Najważniejszą jest możliwość „ukrycia” pisanego właśnie maila bez tracenia progresu, by podejrzeć inne maile, na przykład w celu ustalenia miejsca spotkania.

Poza tym mail otrzyma większą integrację z kalendarzem. Od teraz bez konieczności przełączania się między tymi aplikacjami będzie można utworzyć wydarzenie.

Bardzo wygodną opcją jest rozszerzenie znanego w iOS 7 zarządzania mailami czy wiadomościami, to jest przesuwając palcem w lewo będzie można markować mail, odpowiedzieć na niego czy też usunąć. Przesuwając do końca w lewo będzie można od razu usunąć mail (np. jeśli jest to spam). Przesuwając w prawo będzie można oznaczyć wiadomość jako odczytaną bez konieczności wchodzenia w jej zawartość.

 

 

Family Sharing

 

Jest to jedna z większych zmian, które będziemy mogli dostrzec w iOS 8. Od teraz będzie można połączyć pięć kont Apple ID w jedną „sieć”, dzięki czemu będzie możliwa wymiana aplikacjami. Wyobraźcie sobie taką sytuację: w rodzinie są trzy osoby tata, mama, dziecko i każdy z nich ma urządzenie z iOS. Każdy z osobna ma swoje Apple ID, na którym ma jakieś konkretne zakupy. Od teraz aplikacje zakupione w ramach Family Sharing będą mogli pobrać wszyscy, którzy są w tej właśnie sieci. Dodatkowo, jeśli na przykład tata ma do konta podpiętą kartę płatniczą, a syn chce zakupić nową grę, to może kliknąć, by się pobrała, a w tym momencie u ojca wyskoczy  komunikat o tej czynności. Tata może albo zaakceptować zakup, albo go odrzucić.

Poza tym w ramach usługi Family Sharing będzie można tworzyć foldery ze zdjęciami w iCloud. Taki rodzinny album.

 

iOS-8-Family-Sharing-Hero-1000x606

 

Aparat fotograficzny

 

W nowym systemie aparat otrzyma kilka mniejszych zmian. Dostaniemy nową funkcję zwaną Time-lapse. Jest to tryb poklatkowy, który polega na połączeniu wielu zdjęć – zrobionych w stosunkowo sporych odstępach czasu – w film, który jest wyświetlany w przyśpieszonym tempie. Dzięki temu procesy trwające w rzeczywistości długi czas możemy obejrzeć w kilka sekund. Efekty można zobaczyć pod tym adresem. 🙂

Dodano możliwość robienia panoram za pomocą iPada oraz funkcję opóźnienia migawki. Od teraz nie trzeba będzie prosić osób trzecich o zrobienie zdjęcia i nie będą to selfie. 🙂

Co ciekawe, starsze urządzenia otrzymają możliwość robienia zdjęć seryjnych. Apple tłumaczy się, że poprawiono optymalizację tejże funkcji, nie można było tak od razu? 🙂

 

 

Developerzy

 

Developerom firma Apple również postanowiła ułatwić pracę.

 

– Touch ID zostało udostępnione dla twórców programów. Od teraz będą oni mogli zabezpieczać swoje aplikacje przez odcisk palca. Wyobraźmy sobie album zdjęć, gdzie konkretne foldery są dostępne po zeskanowaniu linii papilarnych.

 • Developerzy dostaną dostęp do większej ilości funkcji kamery API, a także punktów ostrości dzięki czemu będą mogli tworzyć lepsze aplikacje wykorzystujące kamerę.
 • Metal on jest 10x szybszy od Open GL, przeznaczony do gier.
 • SceneKit render scen 3D dla casualowych gier.
 • Swift – nowy język programowania .
 • Quicktime – po sparowaniu iUrządzenia kablem z Macbookiem będzie można nagrywać ekran naszego iPada czy iPhona, by na przykład zrobić film instruktażowy.
 • Developerzy otrzymają możliwość dodania filmików w AppStore, jak ma to miejsce w tej chwili ze zdjęciami.
 • HomeKit – możliwość sterowania inteligentnym domem. Jak na przykład Belkin WeMo.
 • Developerzy będą mieli od teraz możliwość zapraszania ludzi do testowania swoich aplikacji w fazie beta!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *